پروفسور کارولوکس
قبل از شروع این پست جا داره از همه ی کسانی که در راه پیشبرد علم و دانش تلاش کردند و میکنند قدردانی کنم
در این پست قصد دارم به معرفی یک الگوی تمام عیار برای خودم از هر نظر چه اخلاقی و علمی بپردازم شخصی که بینهایت بهشون علاقه داشتم  منتها هیچ موقع قسمت نشد که باهاشون از نزدیک واحد یا کلاس بردارم(در واقع زمانی شرایط مهیا شد که در قید حیات نیستن دیگه)  خواستم به نوعی پستی در رابطه با ایشون بزارم

کارو لوکاس یا لوکس، در سال ۱۳۲۸، در خانواده‌ای از ارمنی‌های ایران در اصفهان متولد شد. زمینه پژوهش‌های او پیش‌بینی سری‌های زمانی، مدل‌های عاطفی و منطق فازی بود. کارو لوکس در سال ۱۳۸۵، از سوی فرهنگستان علوم به‌عنوان چهره ماندگار معرفی شد.

چهره ماندگار علم ایران، مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق را از دانشگاه تهران (1973میلادی) و در سال ۱۹۷۶ میلادی مدرک
دکترای خود را از گروه مهندسی برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی کالیفرنیا با گرایش مهندسی کنترل دریافت کرد. او سال‌ها استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران و دوره‌ای هم رییس گروه برق این دانشکده بود و مرکز «کنترل و پردازش هوشمند» را در این دانشگاه بنیان گذاشت. امیلیا نرسیسیانس، همسر کارو لوکاس، نیز مدرس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بود.
پروفسور لوکس، تمامی فعالیت خود را به تحقیق اختصاص داده بود و سخنرانی‌های خود را به صورت کارگاه در راستای تحقیقات علمی در زمینه‌های مورد علاقه‌اش ارایه می‌داد و معمولا نخستین جلسه سخنرانی ترم خود را با بیان این نکته آغاز می‌کرد: «هدف از کلاس، انتقال اطلاعات نیست، بلکه انجام تحقیقی مشترک است.»

ادامه مطلب رو هم دنبال کنید لطفا


یک عمر پژوهش؛ از مدیریت دانش تا سیستم‌های هوشمند و فازی
پروفسور لوکس، بیش از ۱۵۰ مقاله در مجلات معتبر و ۳۰۰ مقاله در کنفرانس‌های علمی ارایه کرده است.

پژوهش‌های مورد علاقه‌ وی در حوزه‌هایی مانند محاسبات زیستی، هوش محاسبه‌ای، سیستم‌های نامشخص، کنترل هوشمند، شبکه‌های عصبی، سیستم‌های چندعاملی، دیتا ماینینگ، مدلسازی مالی و مدیریت دانش بود.

کارو سردبیری مجموعه‌هایی همچون چهره‌های ماندگار دانشکده مهندسی دانشگاه تهران، بررسی منتقدین ریاضی (Reviews of Mathematical Reviewers)، مجله‌ سیستم‌های هوشمند و فازی (Journal of Intelligent and Fuzzy Systems) و بخش ایرانی «IEEE» را برعهد ه داشته است.

این چهره ماندگار علم کشور، همچنین در تاسیس چند سازمان مهندسی و نهاد پژوهشی در ایران همکاری کرده و دارنده‌ حق امتیاز (Speaker Persian Isolated Word Neurorecognizer) محسوب می‌شود.

ویترینی از فعالیت‌های برجسته علمی
پروفسور کارو لوکس، بنیانگذار و مدیر «قطب کنترل و پردازش هوشمند» دانشکده‌ مهندسی برق دانشگاه تهران، مدیر «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی» (IPM) و رییس دپارتمان « ECE» دانشگاه تهران بود.

از فعالیت‌های علمی وی در دانشگاه‌های خارج از کشور می‌توان به تدریس و کار به عنوان دانشیار مدعو دانشگاه تورنتو کانادا، دانشیار مدعو دانشگاه کالیفرنیا برکلی، دانشیار مدعو دانشگاه گاریونیس، دانشیار مدعو دانشگاه کالفرنیا لس‌آنجلس،
محقق مرکز بین‌المللی فیزیک نظری و مرکز بین‌المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تریسته‌ ایتالیا، محقق انستیتو ریاضی کاربردی، محقق آکادمی علوم چین، محقق انستیتو تکنولوژی الکتریکی هاربین، دستیار تحقیق شرکت پژوهشی و تولیدی اونتاریو، دستیار تحقیق آزمایشگاه پژوهش‌های الکترونیکی دانشگاه کالیفرنیا برکلی اشاره کرد.
کارو لوکس به دانشجویانش می‌آموخت که بجای مطالعه جزوات درسی، کتاب‌های درسی و در مرحله بعد بجای مطالعه کتب درسی، مقالات علمی را مطالعه کنند و در نهایت بر قدرت تحلیل خود و تفکر انتقادی تکیه کنند.


توصیه کارو به شاگردانش؛ تکیه بر قدرت تحلیل و تفکر انتقادی

پروفسور لوکس، تمامی فعالیت خود را به تحقیق اختصاص داده بود و سخنرانی‌های خود را به صورت کارگاه به منظور تحقیقات علمی در زمینه‌های مورد علاقه‌اش ارایه می‌داد و معمولا نخستین جلسه سخنرانی ترم خود را با بیان این نکته آغاز می‌کرد: «هدف از کلاس، انتقال اطلاعات نیست، بلکه انجام تحقیقی مشترک است.»

کارو لوکس به دانشجویانش می‌آموخت که به‌جای مطالعه جزوات درسی، کتاب‌های درسی و در مرحله بعد به‌جای مطالعه کتب درسی، مقالات علمی را مطالعه کنند و در نهایت بر قدرت تحلیل خود و تفکر انتقادی تکیه کنند.

جای تعجب نیست که بسیاری از دانشجویان، سخنرانی‌های وی را نقطه عطفی در کار علمی خود می‌دانند و همچنین جای تعجب نیست که سخنرانی‌های لوکس، در هر موضوعی نزدیک به صد دانشجوی تحصیلات تکمیلی را به خود جذب می‌کرد که این رقم چندین برابر متوسط تعداد دانشجویان هر

لوکس به‌طور موفق «طراحى سیستم‌ها» را نه تنها براى دانشجویان مهندسى برق و كامپیوتر، بلكه دانشجویان مدیریت، زیست‌شناسی، ژئوفیزیک، مهندسى صنایع، اقتصاد و حتى هنر تدریس مى‌كرد. وی در واقع یک دانشمند میان‌رشته‌اى بود.
کلاس در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

شاخصه‌های ویژه علمی و شخصیتی یک دانشمند میان‌رشته‌ای
پروفسور لوكس، به توسعه و پشتیبانى گفت‌و‌گو و همكارى میان پژوهشگران اعتقاد داشت و یكی از برجستگى‌هاى شخصیت او، كمک كردن به كنفرانس‌هاى محلى، ملى و بین‌المللى بود و به عنوان یک مدرس كاریزماتیک و یک نماد براى پژوهش در سیستم‌هاى هوشمند در ایران، در پذیرش دعوت‌ها براى ارایه سخنرانى در دورترین نقاط كشور، در گردهمایى‌هاى محلى و دانشگاه‌هاى كوچک آماده بود.

یكى از مهم‌ترین ویژگى‌هاى رویكرد علمى کارو لوكس، توانایى فوق‌العاده‌ وى در تحلیل تقریبا همه چیز در یک سطح سیستمى انتزاعى و رفت و برگشت بین مدل و واق
عیت بود. لوکس به‌طور موفق «طراحى سیستم‌ها» را نه تنها براى دانشجویان مهندسى برق و كامپیوتر، بلكه دانشجویان مدیریت، زیست‌شناسی، ژئوفیزیک، مهندسى صنایع، اقتصاد و حتى هنر تدریس مى‌كرد. وی در واقع یک دانشمند میان‌رشته‌اى بود. وداع جامعه علمی با نخبه رباتیک 
هفدمین روز از تیرماه سال ۸۹، جامعه علمی ایران یکی از چهره‌های برجسته خود را از دست داد. 

کارو لوکاس، یکسال با بیماری سرطان روده مبارزه و بر بیماری‌اش غلبه کرد، اما به علت زخم ایجاد شده در اثر عدم دقت کافی در انجام کولونوسکوپی روده و تبدیل آن به عفونت، در غروب 17 تیر ۱۳۸۹، در سن 61 سالگی، در بیمارستان امام خمینی، چشم از جهان فرو بست. پیکر وی در آرامگاه ارامنه تهران به خاک سپرده شد.طبقه بندی: بیوگرافی،
برچسب ها: کارولوکس، زندگینامه، زندگینامه پروفسور کارو لوکس،

تاریخ : شنبه 13 خرداد 1396 | 14:37 | نویسنده : mohammad hosseini | نظرات

  • paper | بلاگ اسکای | ایران موزه
  • پشتیبانی

    -->
    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic