در لیست جدید IBM بر پنج فناوری که بزرگترین تاثیر را طی پنج سال آینده بر زندگی بشر خواهد داشت، تاکید کرده‌ است. به گفته این شرکت طی پنج سال آینده جهان در زمینه هوش مصنوعی، تلسکوپ‌های فوق قوی،‌حسگرهای هوشمند و تجهیزات پزشکی دچار تحولی بزرگ خواهد شد و در بخش‌های سلامت و درمان،‌ محیط زیست، درک زمین و شناخت جهان تاثیرگذار خواهند بود.

براساس نوع صحبت کردن افراد می‌توان اطلاعات زیادی از شخصیت آنها به دست آورد، اینکه آیا فرد کسل است، یا آشفته یا پریشان و یا بدبخت. انسان‌ها در روند تکامل خود آموخته‌اند این نشانه‌ها را در حین سخن گفتن از خود بروز دهند اما پیشرفت سریعی که در زمینه قدرت پردازشگرهای رایانه‌ها رخ داده‌است به این معنی است که تحلیل گفتار نسبت به گذشته قدرتمند‌تر خواهد بود.

IBM پیش‌بینی می‌کند تا پنج سال آینده آنچه می‌گوییم و می‌نویسیم می‌توانند شاخص‌هایی برای سنجش سلامت روانی و فیزیک باشد. برای مثال می‌توان با استفاده از یک اپلیکیشن موبایل بیماری‌هایی مانند پارکینسون را به لطف محاسبات هوش مصنوعی در فضای ابری تشخیص داد. تاکنون از این شیوه برای تشخیص بیماری افسردگی در افراد استفاده شده‌است.

لنزهای هوشمند

براساس پیش‌بینی جدید IBM، تا پنج سال آینده دوربین‌هایی قدرتمند و بسیار کوچک با سرعت و قدرت هوش مصنوعی درون لنزهای چشمی ترکیب شده و قدرت بینایی انسان را چند برابر خواهند کرد. در این صورت علاوه بر نور مرئی،‌انسان قادر به دیدن امواج ماکرو، میلیمتری و فروسرخ خواهد بود ،‌آن‌هم تنها با استفاده از ابزاری که می‌توان آن را در جیب گذاشت یا به عینک وصل کرد.

ماکروسکوپ‌ها و درک جزئیات زمین

به لطف تصاویر ماهواره‌ای، اروز امکان دیدن هر نقطه از زمین فراهم شده‌است،‌ اما این تنها آغاز راه است. IBM معتقد است سیستم‌های ماکروسکوپ قرار است به زودی تمامی داده‌های پیچیده مربوط به زمین را با یکدیگر تلفیق کنند و به این شکل انسان می‌تواند آنها را به شیوه‌ای کاملا جدید تحلیل کند. چنین قابلیتی نه تنها داده‌های بیشتری از ماهواره‌ها،‌حسگرهای هوشمند و ایستگاه‌های هواشناسی استخراج می‌کند،‌ راهکاری دقیق‌تر برای سازماندهی و دسته بندی این داده‌ها در اختیار محققان قرار می‌دهد.

آزمایشگاه روی تراشه

IBM پیش‌بینی می‌کند از آنجایی که فناوری روز به روز ابعاد فیزیکی کوچکتر و قدرت بیشتری پیدا می‌کند و این می‌تواند بر کاربری‌های پزشکی تاثیری باورنکردنی داشته باشد. برای مثال می‌توان از چنین فناوری برای تصویربرداری پزشکی در خانه با کمترین هزینه ممکن استفاده کرد و بیماری‌ها را با سرعت بیشتری تشخیص داد. به گفته IBM، لابراتوراهای روی تراشه را می‌توان به عنوان کاراگاهان پزشکی برای دنبال کردن نشانه‌های حیاتی در بدن به کار گرفت تا در صورت نیاز به پزشک مراجعه کرد.

به بیان دیگر، یک آزمایشگاه کامل بیوشیمی در کف دست هر انسان خواهد بود که با کمک آن می‌توان بیماری‌هایی مانند سرطان یا پارکینسون را در مراحل اولیه آن ردیابی کرد. تا سال ۲۰۲۲ به گفته IBM تجهیزات سلامتی و تندرستی مانند ردیاب خواب یا تناسب اندام می‌توانند اطلاعات خود را به سیستم هوش مصنوعی انتقال دهند تا فرد با مشورت این سیستم سطح سلامت و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشد.

حسگرهای هوشمند ردیاب‌های آلودگی

پیش‌بینی IBM براین اساس است که ترکیبی از سخت‌افزارهای هوشمند و تحلیل‌های هوش مصنوعی می‌توانند در ردیابی آنی آلودگی‌های محیط زیست به کار گرفته شوند. همانطور که یک ردیاب هوشمند می‌تواند بلافاصله بیماری را در انسان تشخیص دهد،‌حسگرهای هوشمند کار گذاشته شده در زمین یا درون پهپاد‌ها می‌توانند آلودگی‌ها و آلاینده‌ها را در زمان حقیقی ردیابی کنند،‌ بدون اینکه نیازی به انتقال نمونه‌برداری‌ها به آزمایشگاه داشته‌باشند. یکی از انواع این آلودگی‌ها نشت متان است که امکان مشاهده آن با چشم غیر مسلح وجود ندارد و در عین حال دومین عامل آلاینده‌ای است که در گرمایش جهانی نقش دارد. با قرار دادند حسگرهای هوشمند در میان خطوط لوله گاز متان می‌توان به صورت آنی نسبت به نشت این گاز واکنش نشان داد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


طبقه بندی: جالب،
برچسب ها: لنز هوشمند، حسگرهای هوشمند ردیاب‌های آلودگی، آینده از منظر IBM، آزمایشگاه روی تراشه،

تاریخ : یکشنبه 10 بهمن 1395 | 22:24 | نویسنده : mohammad hosseini | نظرات

  • paper | بلاگ اسکای | ایران موزه
  • پشتیبانی

    -->
    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic