تبلیغات
مطالب علمی مفید وآموزنده در وبلاگ قطره دانش - تمامی تحریم‌ها علیه ایران لغو خواهد شد/ اجرای موقت پروتکل اجرایی
5+1
در این متن منتشر شده آمده است جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس وآلمان در چارچوب  عناصر مندرج در برنامه اقدام مشترک مورخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ و متعاقب فرایند طولانی مذاکراتی پیچیده و طولانی در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی، به مجموعه ای از راه حل های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترک در شهر لوزان سویس دست یافتند.

مجموعه  متضمن این راه حل ها جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم خواهد ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک با مبنا قرادادن این راه حل ها در آینده نزدیک آغاز خواهد گردید.


آقایون داداشام گفتی باشم

  بند اول توافقنامه اینجی چی چی میگه ؟ میگه  توافق هسته ای  باس ماس یعنی انرژی هسته ای کلا ماس ماس

یه شوخی کردم جو عوض بشه ولی در هر صورت ادامه مطلب فراموش نشه

تداوم فعالیت های هسته ای در تمامی تاسیسات هسته ای

در چارچوب راه حل های موجود، هیچ یک از تاسیسات و فعالیت های مرتبط هسته ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی شود و فعالیت های هسته ای ایران در تمامی تاسیسات هسته ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراک  ادامه خواهد یافت.

این راه حل های جامع ،  ادامه برنامه غنی‌سازی در داخل کشور را  تضمین می کند و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود مطابق مفاد برنامه جامع اقدام مشترک تولید صنعنی سوخت هسته ای خود را برای تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ادامه دهد.

 بر اساس راه حل  به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک  در خصوص برنامه غنی سازی ایران ۱۰ ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از  ۵۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی شده در سطح ۶۷/۳  درصد ادامه خواهند داد.  ماشین های اضافه بر این تعداد و زیرساخت های مرتبط با آنها جهت جایگزینی با ماشین هایی که در طول این زمان آسیب می بینند جمع آوری و تحت نظارت آژانس نگهداری خواهد شد. همچنین ایران قادر خواهد بود ذخایر موجود مواد غنی شده خود را برای تولید مجتمع سوخت هسته ای  و یا صادرات آنها به بازارهای بین المللی در قبال خرید اورانیوم اختصاص دهد.

براساس راه حل های به دست آمده ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را بر روی ماشین های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تکمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR-۴، IR-۵ ،۶IR- و IR-۸ را در طول دوره  زمانی ۱۰ ساله برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.

تبدیل  فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک

بر اساس راه حل های بدست آمده تاسیسات هسته ای  فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک  پیشرفته تبدیل خواهد شد. بیش از ۱۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها  در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد که از این میان دو آبشار سانتریفیوژ در چرخش خواهند بود. همچنین نیمی از تاسیسات فردو با همکاری برخی از کشورهای(۱+۵) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته ای و تولید ایزوتوپ های پایدار که مصارف مهمی در صنعت، کشاورزی و پزشکی دارد،  اختصاص پیدا می کند.

بازطراحی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک

مطابق راه حل های موجود؛ راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقاء یافته و روزآمد خواهد شد. در باز طراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بازطراحی راکتور اراک در چارچوب یک  برنامه زمان بندی مشخص و در قالب یک پروژه بین المللی مشترک تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یک برنامه زمان بندی تکمیل خواهد شد. تولید سوخت رآکتور اراک و اعطای گواهی بین المللی سوخت راکتور از جمله موارد این همکاریهای بین المللی خواهد بود. از طرف دیگر، کارخانه تولید آب سنگین نیز مانند قبل به کار خود ادامه خواهد داد.

اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران

ایران در جهت شفافیت و اعتماد سازی به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت موقت اجرا نموده و در ادامه فرآیند تصویب این پروتکل طبق یک جدول زمانی در چارچوب اختیارات رییس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی  به تصویب خواهد رسید.

لغو تحریم های شورای امنیت

براساس راه حل های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه امریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودور سازی فورا لغو خواهند شد. همچنین تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادهای دولتی و خصوصی تحت تحریم های مرتبط هسته ای ایران از جمله؛ بانک مرکزی، سایر موسسات مالی و بانکی، سوئیفت، کشتیرانی و هواپیمایی جمهوری اسلامی، کشتیرانی نفت به‌طور همه‌جانبه فورا برداشته خواهند شد. همچنین کشورهای عضو گروه (۱+۵) متعهد هستند از وضع تحریم های جدید در موضوع هسته ای خودداری نمایند.

 

همکاری های بین المللی برای ارتقای نیروگاه هسته ای ایران

همکاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران از جمله با اعضای ۱+۵ در حوزه ساخت نیروگاه های هسته ای، راکتور تحقیقاتی، گداخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار، ایمنی هسته ای، پزشکی و کشاورزی هسته ای و ... امکان پذیر و ارتقاء پیدا خواهند کرد. بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک، دسترسی ایران به بازار جهانی، عرصه های تجاری، مالی، دانش فنی و انرژی نیز فراهم خواهد شد.

زمان بندی اجرا برنامه جامع اقدام مشترک

با پایان یافتن این مرحله از مذاکرات، تدوین پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک تا بازه زمانی ۱۰ تیر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد. با نهایی شدن متن، برنامه جامع اقدام مشترک در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تایید قرار خواهد گرفت. جهت لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک برای  تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، این قطعنامه همچون قطعنامه هایی که علیه ایران تصویب شده بودند تحت ماده ۴۱ فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد شد تا بتواند قطعنامه های قبلی را لغو کند.

طرف های برنامه جامع اقدام مشترک پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، به یک دوره زمانی آماده سازی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک نیاز خواهند داشت. پس از طی مرحله آماده سازی و همزمان با شروع به اجرای اقدامات هسته ای از سوی ایران در یک روز تعیین شده لغو تمامی تحریم ها به طور خودکار  به اجراء در خواهد آمد.

در چارچوب راه حل های به دست آمده ؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض  تعهدات از سوی هر یک از طرف ها سازو کار لازم پیش بینی شده است.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


عکس تبریک توافق هسته ای و متن تبریک توافق هسته ای بازیگران در اینستاگرام :

 

 

اکثر بازیگران و افراد معروف کشورمون با انتشار عکس دکتر جواد ظریف با افتخار از او صحبت کردند و با متن هایی این احساس خود رو بیان کردند

.


.

واکنش رضا صادقی به توافق هسته ایران :

.

فارغ از هـر مرده باد و زنده باد … سر براه مملکت باید نهـاد … خسته نباشى مرد … درود به تو و هـمراهانت … ایران و ایرانى همیشه سر بلند … اقاى ظریف ممنون و خسته نباشید تشکر من و ایرانیان رو بپذیرید …. باعث افتخارید

.


.

واکنش شاهین جمشیدی به توافق هسته ایران :

.

 جناب آقای دکتر ظریف ، وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، هم اکنون خبرهای خوشی از زبان شما درباره موفقیت مذاکرات شنیدیم ، قطعاً مضاف بر رهنمودهای مقام معظم رهبری و استراتژیهای کلان کشور ، دیسیپلین ، فهم سیاسی ، سواد بالای جنابعالی نقش بسیار زیادی در موفقیت های بین المللی کشور عزیزمان ایران و بالطبع پیشرفت های داخلی داشته است . میدانم بسیار خسته هستید از شما ، معاونتان و همه ی همکارانتان به عنوان یک ایرانی که همیشه از عرصه های سیاسی دوری میکند از شما متشکرم و بسیار هیجان زده ، بعد از مدتها ما ( ایرانیان ) یک قهرمان واقعی پیدا کردیم ، همبستگی ملی ، اتحاد ایرانی بیش از پیش نیازمند است … خسته نباشید اقای دکتر محمد جواد ظریف

.


.

واکنش مهناز افشار به توافق هسته ایران :

.

ایران .. اى مرز پر گهر .. اى خاکت سرچشمه هنر .. دور از تو اندیشه بدان.. پاینده مانى و جاودان… ایران .. اى سراى امید ،غرور و افتخار ، تو را دوست داریم

.


.

واکنش تهمینه میلانی به توافق هسته ایران :

.

دوستان عزیزم تبریک برای پایان تحریم ها . امیدوارم شکوفایی اقتصادی که در پی آن خواهد آمد ، انگیزه ی حرکت مثبت بزای جوانان عزیز کشور باشد و البته ما میانسال ها! لب هایتان پر از خنده باد و دل هایتان پر از شادی !
.

.

واکنش پولاد کیمایی به توافق هسته ایران :

.

مرد روزهای… سخت دوستت داریم …تبریک میگم پیوند و باز سازی روابط ایران و جهان را روزی پر افتخار است ما دیگر ١٣ را در جهان به در کردیم و در لوزان بودیم کنار آقای ظریف دورود بر شما و پایدار ایران و ایرانی ظریف مصدق زمانه است مصدق!!

.


.

واکنش نوشین جعفری به توافق هسته ایران :
.
قطعنامه دونى که به لطف رئیس جمهور سابق پاره شده بود، به همت دکتر ظریف و تیم همراهش دوخته شد و داره خالى مى شه! شکر! جناب دکتر ظریف خسته نباشید… تاریخ درباره شما قضاوت خواهد کرد…

.


.

واکنش احمد مهران فر به توافق هسته ایران :
.
بهترین وزیر امور خارجه جهان

.


.

واکنش محمد سلوکی به توافق هسته ایران :
.
ظریف در تاریخ سیاسی جهان ماندگار شد.

.


.

واکنش چکامه چمن ماه به توافق هسته ایران :
.
پیشکش به بزرگی که به درستی ، خلوص و بزرگی باورش کرده ایم به مردی که نامش برای این خاک ، مبارک باد وبرای همه ی عاشقان وطن وای کاش زمانی برسد که او ، همچنان ، باشد و دیگر ، درد نباشد ، و ایرانی دردمند هم .

.


.
واکنش شیما بخشی نیاز به توافق هسته ایران :

.

 تاریخ_به_احترام_تو_خواهد_ایستاد خسته نباشی مرد …متشکریم (اشاره به دکتر ظریف)

.


.

واکنش نعیمه نظارم دوست به توافق هسته ایران :

.

با صدای بی صدا مث یه کوه بلند مث یه خواب کوتاه یه مرد بود یه مرد با دستهای خسته با چشمهای محروم با پاهای خسته یه مرد بود یه مرد غمگین بود و خسته تنهای تنها با لبهای تشنه به عکس یه چشمه یه مرد هست ،یه مرد نامت در تاریخ ماندگار شد دکتر جان جاودانه باد ایران و ایرانی و تمام زنان و مردان وطنمممم ممنونم که دل همه مارو شاد کردی مهربان ،تبریک میگم به همه شما عزیزانم ،مردان و زنان پاک وطنممم که استوار ایستادین و بلاخره پیروز شدین و ممنونم از دولت تدبیر و امید که امید رو در دل ما زنده کرد ممنونم از همه بزرگان میهنممممم

.


.

واکنش تینا آخوندتبار به توافق هسته ایران :

.

 هوراااااااخسته نباشین واقعاً،سالى که نکوست از بهارش پیداست️پیش به سوى موفقیت و پیشرفت

.


.

واکنش سارا منجزی پور به توافق هسته ایران :

.

 اقاى ظریف ممنونم از اینکه خیلى ظریف ورق رو به سود ما ایرانیان برگردوندین ,تبریک میگم به همهء ملت ایران

.


.

واکنش پیمان معادی به توافق هسته ایران :

.

اقا دم شما گرم. خسته نباشید. تبریک فراوان به مردم نازنین
.

.

واکنش علی انصاریان به توافق هسته ایران :

.

ایران وأس ماس پس دکتر ظریف هم وأس ماس خسته نباشى فأمیل دوست داشتنى

.


.

واکنش لاله اسکندری به توافق هسته ایران :

.

خسته نباشید آقاى دیپلمات،ازین پس سیزده را در فرهنگمان نحس نمیدانیم.

طبقه بندی: سایر علوم،
برچسب ها: قطعنامه لوزان، تداوم فعالیت های هسته ای، تمامی تحریم‌ها علیه ایران لغو خواهد شد، تبدیل فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک، لغو تحریم های شورای امنیت، پایان تحریم ها، زمان بندی اجرا برنامه جامع اقدام مشترک،

تاریخ : جمعه 14 فروردین 1394 | 09:40 | نویسنده : mohammad hosseini | نظرات

  • paper | بلاگ اسکای | ایران موزه
  • پشتیبانی

    -->